Nieuwe cao Woondiensten is een feit

De afgelopen periode konden vakbondsleden hun stem uitbrengen over het eindbod van Aedes. Het woord was aan de leden van CNV, FNV en De Unie. Het was een eindbod met plussen en minnen. De reacties van de leden liepen zeer uiteen. Alhoewel leden met gemengde gevoelens reageerden op het eindbod, heeft een duidelijke meerderheid ingestemd met het tot stand komen van een nieuwe cao. Inmiddels hebben vakbonden Aedes ingelicht. De totstandkoming van een nieuwe cao is een feit.

Leden waren aan zet

Op 17 maart 2025 heeft Aedes aan de vakbonden CNV, FNV en De Unie inzake de cao Woondiensten, een eindbod voorgelegd. Op 18 maart 2025 is het eindbod met de cao+-commissie Woondiensten (een groep actieve CNV-leden, allen werkzaam in de Woondiensten) besproken.

Vervolgens is het eindbod ter stemming aan de leden voorgelegd. Het is een eindbod met plussen en minnen. In de periode 18 maart t/m 28 maart 2025 (tot 12.00 uur) konden de leden hun stem uitbrengen. Op maandag 24 maart 2025 is in een digitale informatiebijeenkomst het eindbod en de achtergronden aan de achterban nader toegelicht.

De uitkomst van de schriftelijke ledenraadpleging is op vrijdag 28 maart 2025 met de kaderleden in de cao+-commissie Woondiensten besproken. De cao+-commissie Woondiensten neemt de uitslag van de ledenraadpleging over.

Uitslag stemming

Alhoewel met de nodige kritische kanttekeningen, heeft een duidelijke meerderheid van de CNV-stemmers vóór het eindbod gestemd. De uitslag van de stemming onder CNV-leden was, als volgt:

  • 79,6%  heeft vóór het eindbod gestemd.
  • 20,6% heeft tegen het eindbod gestemd.

Ook bij de FNV en De Unie heeft een meerderheid vóór het eindbod gestemd.
De vakbonden hebben Aedes geïnformeerd. De totstandkoming van de nieuwe cao Woondiensten is een feit.

Gemengde gevoelens

De reacties op het eindbod lopen uiteen. Met gemengde gevoelens is door de leden op het eindbod gereageerd. Met name de looptijd van 2 jaar en de zuinige loonsverhoging roepen negatieve reacties op. Gelet op het verleden maken veel leden zich zorgen over de koopkrachtontwikkeling in het tweede jaar.

Ook de afspraken over de tijdelijke voortzetting van het generatiepact en de uitgesproken intentie om tot een structurele DI-regeling te komen, roepen verschillende reacties op. Veel leden hadden liever nu al een structurele afspraak gezien. Andere leden waren bevreesd, dat de generatiepactregeling helemaal zou verdwijnen. Cao-partijen hebben de regeling generatiepact in aangepaste vorm voor een periode van drie jaar verlengd. De komende jaren gaan cao-partijen in overleg om een structurele regeling Duurzame Inzetbaarheid tot stand te brengen. Overigens kunnen ondernemingsraden in overleg met hun bestuurder op corporatieniveau nog steeds andere afspraken maken over toetredingsleeftijd en andere scenario’s dan 80%-90%-100%.

Gezien het verloop van de onderhandelingen vinden andere leden dat bonden het nodige bereikt hebben. Het kan altijd beter, maar in onderhandeling is dit eindbod het hoogst haalbare. Als plussen worden onder meer genoemd het (in aangepaste vorm) blijven bestaan van het generatiepact, het volledig pensioengevend worden van de eindejaarsuitkering in 2026 en jaarlijks een betaalde vrije dag op Bevrijdingsdag.

Mocht de inflatie in 2026 onverhoopt fors stijgen, dan gaan cao-partijen in gesprek over een passende oplossing. De uitkomsten van dat overleg zal dan mede afhankelijk zijn van de signalen van de werkvloer. Als de situatie nijpend is, zullen cao-partijen op dat moment sneller tot afspraken kunnen komen.

Meepraten en reageren

Heb je vragen en/of opmerkingen over de nieuwe cao. Meepraten en reageren kan nog steeds. Deel je mening op onze cao-pagina. Klik HIER om naar de cao-pagina te gaan. Je kunt jouw reactie ook naar mij mailen: r.heins@cnv.nl.

Lid worden

Maak je collega Lid. Vakbondswerk doe je samen. Een cao komt niet zomaar tot stand. Samen met de leden moet daar hard voor gewerkt worden. Is jouw collega nog geen lid? Maak jouw ongeorganiseerde collega nu lid van CNV. Je collega betaalt dan € 25,- voor de eerste 5 maanden van het lidmaatschap en jij ontvangt als aanbrenger van het nieuwe lid een cadeaubon van € 20,-. Meer informatie kun je vinden op: http://www.cnv.nl/werf-een-lid/.

Mede namens kaderleden/onderhandelingsdelegatieleden:

Stan Westerink, Petra Strijker en Kees-Willem Schoen,

Robbim Heins
Bestuurder CNV
M: 06 5160 1987
E:  r.heins@cnv.nl