Slechts 5% van alle werkenden bezit werknemersaandelen, terwijl 30% er graag gebruik van zou willen maken, blijkt uit dit SNPI-onderzoek.
Gemotiveerder en productiever
‘Dit onderzoek toont aan dat werknemersparticipatie nog steeds niet goed van de grond komt. Terwijl mensen die wél aandelen bedrijfsaandelen bezitten, gemotiveerder en productiever zijn, toont dit onderzoek aan. In een tijd van personeelskrapte en dalende productiviteit zou de overheid werknemersaandelen dus stevig moeten stimuleren,’ stelt Piet Fortuin, CNV-voorzitter.
2.000 euro belastingvrij
CNV pleit ervoor dat werkgevers jaarlijks 2.000 euro belastingvrij aan aandelen aan hun medewerkers moeten kunnen schenken. ‘De politiek staart zich blind op het belastinggeld dat ze hiermee misloopt. Terwijl een hogere productiviteit - die medewerkersaandelen met zich meebrengt – juist extra belasting kan opbrengen. Het kabinet moet af van deze kortzichtigheid en serieus aan de slag met het verdienvermogen van Nederland.’
Buitenland gemeengoed
In landen waar de fiscaliteit wel goed geregeld is, zoals Frankrijk, Amerika of het VK, zijn werknemersaandelen gemeengoed. Fortuin: ‘Nederland moet daarom ook werk maken van werknemersaandelen. Ook voor bedrijven moet het nu makkelijker worden om aandelen te verstrekken. Zij lopen nog tegen teveel fiscale hobbels aan waar het kabinet niets aan verandert.’